czwartek, 20 kwiecień 2023 09:32

Majówka na Słowacji

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Marianska Góra Lewocza Marianska Góra Lewocza

                                                                                    MAJÓWKA NA SŁOWACJI                         

                                                          Zapraszamy 07. maja (niedziela) na niezwykłą podróż


               Maj, szczególny miesiąc w którym  zwracamy się do  Maryi Matki Bożej, maj to dobry czas aby odwiedzić i poznać miejsca kultu Maryi poza naszymi granicami, odwiedzimy niezwykłe miejsca w sąsiedniej  Słowacji

                Zaczniemy od  Litmanowej i Sanktuarium Matki Bożej Litmanowskiej – miejsce objawień Matki Bożej w latach 1990 – 1995 dwóm dziewczynkom: Katce i Ivetce (w drewnianej kaplicy – dawnej bacówce – stoi ławeczka, na której Matka Boża siadała rozmawiając z dziećmi).   Możliwość nabrania uzdrawiającej wody ze źródeł.

               Następnie odwiedzimy Sanktuarium Matki Bożej na Mariańskiej Górze w Lewoczy które  należy do najważniejszych i najstarszych sanktuariów maryjnych na Słowacji. »Słowacka Częstochowa« – bo tak często nazywane jest to miejsce święte, od XIII wieku gromadzi tysiące pątników ze Spisza i wielu regionów Słowacji, a także z Polski i Węgier.

             3 lipca 1995 r.  Św. Jan Paweł II na południowym stoku Mariańskiej Góry,  odprawił Mszę św. w której uczestniczyło 650 tys. pielgrzymów. Ojciec Święty ukoronował wówczas cudowną figurę Najświętszej Maryi Panny, a także zawierzył Słowację opiece Matki Bożej.

           Poza tym, zatrzymamy się i zwiedzimy  Lewoczę, zobaczymy miedzy innymi  największą gotycką świątynię na Spiszu. Jest nią kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła zbudowany od połowy XIII do 1370 r. Wśród wielu bezcennych zabytków w świątyni, na szczególną uwagę zasługuje unikatowy, gotycki ołtarz św. Jakuba. Jest to najwyższy ołtarz gotycki na świecie (wys. 18,62 m – 60 lewockich stóp) wyrzeźbiony w pracowni Mistrza Pawła z Lewoczy.

        Wyjazdy współorganizowane przez Fundację Dunajec - Pomoc Polakom na Kresach  nie są komercyjne, koszty są uzależnione od ilości uczestników, szacujemy  na  100 zł dorośli, 70 zł dzieci i młodzież do lat 15 W cene wliczony jest transport dla grupy. Ewentualna nadwyżka będzie przeznaczona na pomoc Polskim rodzinom żyjącym na terenie Białorusi, Ukrainy, Litwy.

Wyjazd o godzinie 7.00  planowane planowane przystanki do wsiadania: Czorsztyn, Maniowy, Dębno, Łopuszna

Powrót około 20.00 Zgłoszenia i zapisy przyjmuje  do środy 04. 05.2023 r. do godz. 20:00

Zbigniew Konopka tel. 
Zapisy przez E- mail: fundacja@fundacjadunajec.pl

Program wycieczki jak również godzina i miejsce rozpoczęcia może ulec zmianie
Zapraszamy!

dla pielgrzymów którzy chcieli by przyjechać na dłuższy wypoczynek istnieje możliwość rezerwacji miejsc noclegowych w Gospodarstwie Karolina (Huba) oraz w zaprzyjaźnionych kwaterach , hotelach, pensjonatach

https://fundacjadunajec.pl

 

Czytany 270 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 20 kwiecień 2023 09:43

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.