niedziela, 03 marzec 2013 09:27

Biała Woda - rezerwat przyrody

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Turyści wypoczywający w Gospodarstwie Karolina znajdą tu nie tylko noclegi z pięknymi widokami na Zalew Czorsztyński, Pieniny, Tatry i Podhale.

Znajdą tu również wiele szlaków pieszych, rowerowych, narciarskich, konnych i wodnych.

Wiele z tych szlaków przebiega przez parki narodowe i rezerwaty przyrody.

Przykładem tego może być Rezerwat Biała Woda, mający powierzchnię 27,83 ha jest to część wsi Jaworki gmina Szczawnica a podlega zarządowi Nadleśnictwa Krościenko. 

Kiedyś istniała tu samodzielna wieś zamieszkała przez ludność Łemkowską ( Biała Woda, Czarna Woda, Szachtowa I Jaworki tworzyły wysunięte najdalej na zachód wysunięte osadnictwo Łemkowskie w Polsce).Po II wojnie światowej w ramach akcji „Wisła” w 1947 r. wysiedlono Łemków, a zabudowania spalono.

Wracając do dnia dzisiejszego, rezerwat można zwiedzać pieszo, rowerem i konno.

W zależności od sił i upodobań.

Najłatwiej zwiedzić ten rezerwat dojeżdżając do Jaworek (przy okazji trzeba koniecznie zobaczyć pięknie odrestaurowaną cerkiew) skąd wiedzie droga asfaltowa, wzdłuż potoku Grajcarek, obok stadniny koni, słynnego klubu „Muzyczna Owczarnia” i domu noclegowego. Przy drodze ładna kapliczka z cebulastą kopułą.

Za wejściem do rezerwatu, po  stronie lewej widać skałę zwaną Czubatą.   Po południowej stronie potoku znajduje się duże urwisko Smolegowej Skały zbudowanej z wapieni krynoidowych serii czorsztyńskiej. tu zbocza doliny zwężają się tworząc Wąwóz Międzyskały. Potok tworzy tu urokliwe kaskady, bystrza, skałki, głębokie i wybite przez spadającą wodę baniory. Jego dno zbudowane jest również z wapieni serii czorsztyńskiej. W pobliżu miejsca, gdzie uchodzi Potok Zimna Studnia, nieco na wzgórzu znajduje się charakterystyczna Czerwona Skałka, zwana Skałą Sfinks. Naprzeciwko po drugiej stronie potoku tworzące skalny amfiteatr, widzimy Konowalskie Skały. Dalej za Czerwoną Skałką mamy się Kornajowskie Skały. Trzeci fragment rezerwatu znajduje się tam, gdzie Brysztański Potok uchodzi do Białej Wody. Naprzeciwko składu drzewa znajduje się duża Kociubylska Skała o ścianach stromo opadających do potoku. Ostatni fragment rezerwatu, do którego nie prowadzi już szlak turystyczny, znajduje się w środkowej części Brysztańskiego Potoku i obejmuje Brysztańskie Skały.

Jeśli mamy dużo sił to możemy pójść dalej, żółtym szlakiem  do turystycznego przejścia granicznego Jaworki – Litmanowa obok Przełęczy Rozdziela, tam krzyżuje się ze szlakiem niebieskim  (z Tarnowa na Wielki Rogacz w Beskidzie Sądeckim).

Dalej możemy pójść niebieskim Szlakiem w kierunku Wysokiej (1050 m.n.p.m), jest to najwyższy szczyt Pienin z widokiem na Słowację z zamkiem w Starej Lubowli, Tatry, masyw Trzech Koron, Gorce i Beskid Sądecki.

Ze szczytu Wysokiej możemy zejść zielonym szlakiem, przez słynny Wąwóz Homole z powrotem do Jaworek gdzie rozpoczęła się nasza wycieczka.

Tak jak wspominałem na początku, jest w okolicy Gospodarstwa Karolina wiele atrakcji.

Poza wynajmowaniem pokoi, jestem też przewodnikiem górskim i pilotem wycieczek, chętnie prowadzę i wycieczki w tych pięknych stronach a turyści którzy u nas nocują mogą liczyć na bezpłatne porady.

Dodam jeszcze , że za moim pośrednictwem można skorzystać ze zniżek na atrakcje typu rafting na Przełomie Dunajca, paintball, park linowy, kolejka górska, rejsy po Zalewie Czorsztyn.

Zapraszam na wypoczynek, wycieczki, noclegi

Zbigniew Konopka 

Czytany 4011 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 03 marzec 2013 14:36

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.