piątek, 09 wrzesień 2016 09:09

Lubań - wieża widokowa

Napisał
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Wieża widokowa - Lubań Wieża widokowa - Lubań Zbigniew Konopka

               Od wiosny mamy w Gorcach i Beskidzie Sądeckim nowe atrakcje.


  W ramach programu „Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców - szlaki turystyki rowerowej, pieszej i narciarskiej w gminie Ochotnica Dolna” zbudowano  na szczytach: Gorca, Lubania,  na Magurkach i w Tylmanowej na Suchym Groniu koło Koziarza wysokie na 20- 30 m. wierze widokowe. Poza tym  na gorczańskich szlakach powstały cztery zadaszone altany na Studzionkach i Przełęczy Knurowskiej, Osobiu Buciorach i Polanie Niżne nad Koletnicą.

Z Huby najbliżej mamy do wieży na Lubaniu i na tym się teraz skupmy :-). Można tam dojść szlakiem w trzy godziny idąc odcinkiem czerwonym szlakiem od Kotelnicy. Na Lubań można też wchodzić z innych stron: z Krościenka przez Marszałek szlak czerwony (Główny szlak Beskidzki) 3:10 h, ↓ 2:10 h ,z Przełęczy Knurowskiej przez Runek szlak czerwony (Główny szlak Beskidzki) 3:35 h, ↓ 3:10 h . Fragmentem szlaku niebieskiego (Tarnów- Wielki Rogacz) z Ochotnicy Dolnej 2:15 h, ↓ 1:30 h; z Przełęczy Snozka 2:05 h, ↓ 1:40 h . Zielonym szlakiem z Tylmanowej na Lubań przez Średni Groń 2:15 h, ↓ 1:15 h . Zielony szlak Ochotnica Dolna – Grywałd: z Ochotnicy Dolnej 2:30 h, ↓ 1:35 h; z Grywałdu 2:10 h, ↓ 1:20 h . Szlakiem żółtym o dł. 9 km, początek- Osada Turystyczna Czorsztyn, dalej przez - Jaworzyny Ochotnickie na  Lubań. trudy wyjścia wynagradzają nam wspaniałe widoki, dzięki wieży mamy możliwość podziwiania Podhala z Zalewem Czorsztyńskim, Pienin,  Tatr, Gorc, Beskidu Sadeckiego, Beskidu Wyspowego, Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim widać też moje Gospodarstwo Karolina.    Wedle planu, koszt projektu wynosił prawie 3,5 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi ponad 2 mln zł. Pozostała kwota tj. prawie 1,3 mln zł stanowi wkład własny Gminy. Partnerami w realizacji wniosku są: GPN, Nadleśnictwo Krościenko, Gmina Czorsztyn, Krościenko, Kamienica i Nowy Targ, Łącko.

Wszystko pięknie ale.. Ale jak zwykle są rzeczy nie do końca przemyślane. Jestem przewodnikiem i często wchodzę na te wieże z wycieczkami szkolnymi i koloniami. Niestety te wspaniałe panoramy podziwiać mogą tylko ci którzy mają powyżej 150 cm wzrostu mniejsze dzieciaki biegają w kółko i usiłują coś dojrzeć przez maleńkie szczeliny. Podsumowując, warto odwiedzić wieże ale jeśli jesteśmy nie wysocy to zabierzmy z sobą drabinkę albo inny stołeczek 

Czytany 2583 razy Ostatnio zmieniany piątek, 09 wrzesień 2016 09:27

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.